SORGUNLİSESİ FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

sorgun lisesinin bir numaralı sitesi

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapGaleri
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» öğretmenlerimiz resimleri
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından beyan Paz Eyl. 27, 2009 1:51 pm

» İDARİ KADRO
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından beyan Paz Eyl. 27, 2009 1:47 pm

» imama yardım edin sevaba girin
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından Admin Çarş. Mart 25, 2009 6:33 pm

» bilmeceler
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından darkness Çarş. Mart 25, 2009 12:30 pm

» kötü haber verme yolu çok komixxxxx
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından darkness C.tesi Ocak 24, 2009 8:56 pm

» ÖMER ÜNAL yağlı boya çalışmalarıdan örnekler
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından darkness C.tesi Ocak 24, 2009 8:51 pm

» Hitman DVDRip.XviD.(2007) / Tr Altyazı
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından Admin Ptsi Ara. 29, 2008 9:21 pm

» M.Ö. 10.000/10.000 B.C.(2008).R5.LiNE.XVID-BaLD/Altyazılı
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından Admin Ptsi Ara. 29, 2008 9:08 pm

» Road Games (1981) DvdripXvid
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından Admin Ptsi Ara. 29, 2008 9:00 pm

» Dalgıç ve Kelebek - The Diving Bell and the Butterfly 2008 DVDRip Tr Altyazı
Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimetarafından Admin Ptsi Ara. 29, 2008 8:50 pm

Forum

Ali Fuat Paşa'ya mektup

YazarMesaj
Admin

Admin

Erkek
admin : Ali Fuat Paşa'ya mektup Geveze10
Rep :
Ali Fuat Paşa'ya mektup Left_bar_bleue51 / 10051 / 100Ali Fuat Paşa'ya mektup Right_bar_bleue

puan ver : <div class="js-kit-rating" view="score"path="" title="" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>
rep gücü : 1

Ali Fuat Paşa'ya mektup Empty
MesajKonu: Ali Fuat Paşa'ya mektup   Ali Fuat Paşa'ya mektup I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2008 12:45 pm

ALİ FUAT (CEBESOY) PAŞA'YA MEKTUBU
23.1. 1918

"Kardeşim,

Sina Cephesinde başlayan Filistin askeri harekatının kan ve heyecanla dolu safhalarında kader icabı defedilemeyen felaketli günlerin tevalisinde ibraz buyurduğunuz cesaret ve askeri kudrete, resmi ve muhtelif membaların raporlarına dayanarak harekatı takibim sırasında vakıf olmuştum. Sonradan gelen zabitlerden dahi şifahen malümat almıştım. En nihayet yüksek hizmetlerinizin mirlivalığa terfiinizle resmen teyit ve ilan edildiğini işitmekle mübahi oldum. Suret-i mahsusa da tebrik ve bu rütbede dahi vatanımızı kurtarmak uğrunda parlak muvaffakiyetlere mazhariyetinizi temenni ederim.

Falkenhayn Paşa ile Sina harekatına dair ilk karar ve tedbirlerde ve sevk-u idare noktasında bugün vaki, o gün için bir tasavvurdan ibaret olan feci hakikatleri devlet ricalimize de kabul ettirmek ve ona göre sevk-ı tedbire muvaffak olmak mümkün olamaması yüzünden Yedinci Orduyu ve ondan sonra verilen İkinci Orduyu kabul etmeyip İstanbul'a gelmiş olduğumu duymuşunuzdur. Burada pek aksi olarak rahatsızlıktan baş alamıyorum. Veliaht Hazretleriyle Almanya seyahatine yataktan kalkıp gittim.

Yirmi gün seyahat esnasında bir şey yok, tam avdette trende yeniden hastalandım. Bir aydır yine yataktayım. Birinci ve Beşinci ordulardan Liman Paşanın idaresinde bir grup teşkili tekarrur etti. Bana Beşinci veya Esat Paşa ile becayiş suretiyle Birinci Ordu kumandanlıklarından birini teklif ettiler. Ben Beşinci Orduyu tercih ve kabul ettim. Fakat icraat gecikti.

Bu mektubu eski arkadaşım ordunuz Sıhhiye Reisi Hüseyin Beyin hareketinden istifade ederek yazabiliyorum. Gözlerinizden öper ve inşallah bundan sonrada İngilizlerin geri çekilişiyle neticelenen muvaffakiyetlerinizi işitmekle mesut olurum kardeşim."

M. Kemal
http://sorgunlisesi.eniyiforum.net

Ali Fuat Paşa'ya mektup
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ******'ün annesine yazdığı bir mektup
» ******’e Hayran Bir Avustralyalı General'den mektup
» İlk Öğretim Öğrencisi Bir Kızın Adana'dan ******'e Yazdığı Mektup